неділя, 22 квітня 2018 р.

Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові


Урок української мови для 5 класу

Тема: Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові.
Мета: з’ясувати рівень сформованості поняття про особливості будови речень із прямою мовою, інтонацією в них, навчити учнів розрізняти слова автора і пряму мову в реченні з прямою мовою;  розвивати пунктуаційні вміння ставити й обґрунтовувати розділові знаки при прямій мові;
розвивати вміння трансформувати складні речення в речення з прямою мовою, удосконалювати мовленнєво-комунікативні вміння сприймати й відтворювати текст, що містить пряму мову;  сприяти осмисленню вічних понять добра і зла, вірності і дружби; розвивати високі моральні якості характеру п’ятикласників.
Тип уроку: формування умінь і навичок
Обладнання: роздатковий матеріал, підручник
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Методичний прийом «Лови помилку»
         Прямою мовою називається переказане висловлювання діалогу. Пряма мова супроводжується ремарками, з яких стає відомо, кому належить пряма мова, за яких обставин і як вона була висловлена.
         Пряма мова вимовляється як розповідне, питальне чи спонукальне речення залежно від емоційного забарвлення висловлювання. Слова автора вимовляються прискорено тільки з розповідною інтонацією з деяким зниженням голосу.
Правильний варіант
       Прямою мовою називається точно передане висловлювання певної особи. Пряма мова супроводжується словами автора, з яких стає відомо, кому належить пряма мова, за яких обставин і як вона була висловлена.
      Пряма мова вимовляється як розповідне, питальне чи спонукальне речення залежно від мети висловлювання. Слова автора вимовляються прискорено тільки з розповідною інтонацією з деяким зниженням голосу.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ВИЗНАЧЕННЯ ЗАВДАНЬ УРОКУ
3.1.Робота над скоромовкою
     Гей, малий, скажи малому, хай малий малому скаже, хай малий теля прив'яже.
1.Чи можна до скоромовки застосувати знання про пряму мову? На основі чого ви зробили такий висновок?
2.Які ми можемо ставити розділові знаки залежно від розміщення слів автора у реченнях з прямою мовою?
3. Чи можна ввести скоромовку у речення з прямою мовою? Що для цього потрібно зробити?
3.2. Завдання уроку
1. Навчитися трансформувати складні речення у речення із прямою мовою
2. Удосконалити вміння відрізняти пряму мову і слова автора
3. Вдосконалити навички постановки розділових знаків у реченнях з прямою мовою
ІV.  ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК 
Робота біля дошки. Записати речення, накреслити схему кожного. Пояснити вживання розділових знаків. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.
1. «Дозвольте і мені, панове, річ держать», - тут обізвалася Лисиця. 2. А Весна стоїть, сміється: «Хай Мороз не задається!» 3.«Як же в світі не радіти? – каже Коник, - пташки, квіти…» «Здоровенькі були!» – обидві Мухи загули.
«Заповнити пропуски» Доповніть текст потрібними за змістом словами та словосполученнями.
Пряма мова на письмі береться в … і починається з … літери. Якщо перед прямою мовою стоять слова автора, то після них ставиться … , а після прямої мови — … , … або … . Лапки ставляться перед крапкою, але після знака питання чи знака оклику.
Трансформація складних речень на речення з прямою мовою
Замінити подані речення на речення з прямою мовою. Накреслити схеми, пояснити розділові знаки (перші два речення — колективно, решта — за варіантами).
1) Недаремно говорять, що люди — ніби дзеркало.
2) За словами Шота Руставелі, розум, почуття і свідомість тісно пов’язані між собою.
Варіант 1.
1) Говорять у народі, що життя прожити — не поле перейти.
2) Ми часто запитуємо у себе, що таке щастя, і чіткої відповіді дати не можемо.
Варіант 2.
1) В. Сухомлинський в одному з листів до дочки писав, що любов — це вічна краса і сила людська.
2) Великий Платон сказав, що думки керують світом.

Диктант із коментуванням.
1. Сонце сіло на сосну, сонце мовило Засну.
2. Кучерявий баранець мекав Дайте гребінець! Я гладеньким хочу стати. І сказала добра мати  Не пригладжуй чуба, нащо? Кучерявим бути краще…
3. Навіщо нам ворогувати?  казали до Овець Вовки.
4.Слухала Лисичка Солов’я. Думала Лисичка Ну,  я? Чим же гірша пісенька моя?
5.Став баран серед дороги і підняв бундючно роги. Я кажу Привіт, баране!  А він бух мене рогами.
6. Із Пуголовка Жаба поглумилась І в кого ти таке гиденьке уродилось?
7.У тебе тільки й слави, що важкий  до Молота озвався Кий.

Диктант із коментуванням.
1. Сонце сіло на сосну, сонце мовило: «Засну».
2. Кучерявий баранець мекав: «Дайте гребінець! Я гладеньким хочу стати». І сказала добра мати: «Не пригладжуй чуба, нащо? Кучерявим бути краще…»
3.«Навіщо нам ворогувати?» – казали до Овець Вовки.
4.Слухала Лисичка Солов’я. Думала Лисичка: «Ну, а я? Чим же гірша пісенька моя?»
5.Став баран серед дороги і підняв бундючно роги. Я кажу: «Привіт, баране!» А він бух мене рогами.
6. Із Пуголовка Жаба поглумилась: «І в кого ти таке гиденьке уродилось?»
7.«У тебе тільки й слави, що важкий», – до Молота озвався Кий.

V. ПІДСУМОК УРОКУ
Методичний прийом «Кубування»
·        Опишіть
·        Порівняйте
·        Встановіть асоціації
·        Проаналізуйте
·        Знайдіть застосування
·        Запропонуйте аргументи «за» і «проти»
Чи виконали ми завдання уроку?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ТА ІНСТРУКТАЖ ДО ЙОГО ВИКОНАННЯ
Переписати, розставити розділові знаки
1.Піднімає джміль фіранку, каже Доброго вам ранку!
2.Гордо каркнула ворона Я – ворона з Лісабона! Гордо каркнув чорний крук  Я – з самісіньких Прилук!
3. Поцілуй мене, Лисичко-сестричко  попросив Їжак.
4. Ходім битись!  Лев говорить. Та ходімо, враже! Тільки я ще не обідав  циган йому каже.
5. Подзвонила шимпанзе, щось чудне таке верзе Ви позичте мені марку! Я втекла із зоопарку, літака тепер найму та й у Африку майну…
VII. ОГОЛОШЕННЯ ТА МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК

Немає коментарів:

Дописати коментар